Barve delujejo na tri različne načine, so aktivne, pasivne in nevtralne. Barve vsakega prostora lahko zlahka prilagodite svojim osebnim željam, okusu in namenu prostora. Svetle barve so ekspanzivne in zračne, zaradi česar je prostor večji in svetlejši, temne barve so prefinjene in tople in dajejo velikim prostorom bolj intimen videz.
Od bližje si poglejmo barve in njihov učinek na prostor
Rdeča barva dviguje raven energije v prostoru. Najbolj intenzivna med barvami črpa adrenalin kot nobena druga. To je dobra izbira, če želite pričarati vznemirjenje, še posebej ponoči. V jedilnici in dnevni sobi rdeča barva povezuje ljudi in spodbuja konverzacijo. V preddverju (hodniku) naredi močan prvi vtis.
Za rdečo barvo je ugotovljeno, da zvišuje krvni tlak, hitrost dihanja in srčni utrip. Običajno velja, da za spalne prostore ni preveč spodbudna, če pa ste v prostoru navadno le zvečer in jo boste videli le v soju svetilke, takrat se bo zdela utišana, bogata in elegantna.
Rumena barva zajema radost sonca in sprošča srečo. Je odlična izbira za kuhinje, jedilnice in kopalnice, kjer dviguje energijo in poskrbi za dobro počutje. Predprostori, hodniki in majhni prostori bodo delovali večji in prijetnejši.
Kljub temu, da je rumena »vesela« barva, pa ni dobra izbira za glavno barvno shemo. Študije so namreč pokazale, da ljudje v rumenih prostorih nekako zgubijo svoj temperament, prav tako otroci več jočejo, če so v rumenih prostorih. V velikih količinah ta barva ustvarja občutek frustracije in jeze. Pri kromoterapiji velja, da rumena barva stimulira živce in čisti telo.
Modra barva naj bi znižala krvni tlak, upočasnila hitrost dihanja in srčni utrip. Zaradi svojih pomirjujočih in sproščujočih učinkov je njena uporaba priporočljiva v spalnici in kopalnici.
Vendar pastelno modra, ki sicer zelo lepo zgleda na vzorčku ki ga dobite v trgovini, lahko na stenah in pohištvu deluje neprijetno hladno, še posebej v prostorih z malo dnevne svetlobe. Če se odločite za svetlo modro kot primarno barvo v prostoru, jo uravnotežite s toplimi odtenki pohištva in tkanin.
Za ustvarjanje sproščujočega ambienta v družinskih prostorih, kot so npr. dnevne sobe in velike kuhinje je priporočljiva uporaba mehkih, toplih modrih odtenkov. Med njimi sta npr. tudi grško modra in turkizna.
Temno modra barva ima ravno nasproten učinek in velikokrat povzroča občutek žalosti, zato se v glavni barvni shemi prostorov, če se le da, izogibamo temnejšim odtenkom modre.
Zelena barva velja za najbolj prijetno. Pravi balzam za naše oči. Združuje svežino in sproščenost modre ter vedrino rumene in je primerna za skoraj vsak prostor v našem domu. V kuhinji zelena hladi, v dnevni sobi pa spodbuja aktivnosti in ima dovolj topline da ustvari udobje in daje občutek medsebojne povezanosti.
Zelena tudi pomirja in je zelo primerna za glavno barvno shemo v prostoru. Sprošča in lajša stres. Zaradi svojih pozitivnih vplivov je zelena barva odlična izbira za dekoracijo spalnice.
Vijolična je v svojih najtemnejših odtenkih (npr. barva jajčevca) bogata, dramatična in prefinjena. Povezujemo jo z razkošjem in ustvarjalnostjo, uporabljamo pa bolj kot akcent ali sekundarno barvo. Na ta način lahko poudarimo osnovno barvno shemo. Svetlejši odtenki vijolične, kot sta na primer barva sivke in lila pa, tako kot modra, pomirjajo, le da v prostoru ne delujejo hladno.
Oranžna barva vzbuja vznemirjenje in navdušenje in je zelo energična barva. Čeprav ni najboljša izbira za dnevno sobo in spalnico, bo v preddverju in družabnih prostorih zvišala nivo energije. V starodavnih kulturah so verjali, da oranžna blagodejno vpliva na zdravje pljuč.
Nevtralne barve, kot so siva, bela, črna in rjava, so osnovna podlaga za dekoracijo. Vse sheme nevtralnih barv so in niso v koraku s trenutnimi barvnimi trendi, je pa njihova bistvena vrednost v tem, da so izredno fleksibilne. Dodajte barvo za poživitev prostora, odstranite jo in prostor umirite.
Črna barva se uporablja v majhnih odmerkih in le kot akcent. Nekateri strokovnjaki se strinjajo, da vsak prostor potrebuje vsaj »dotik« črne. Da bo delo lažje, pa je najbolje da uporabite barvno tablico v obliki kroga.
In kakšne barve naj bo strop…
Strop predstavlja eno šestino prostora in večinoma je obarvan belo. Dejansko je bila bela barva na stropu ne samo najbolj varna izbira ampak tudi najboljša.
Na splošno velja, da svetel strop v primerjavi s temnimi stenami prostor zviša, nasprotno pa temen strop v primerjavi s svetlimi stenami prostor zniža, vendar to ne pomeni, da prostor postane klavstrofobičen. Vizualno znižan strop da prostoru prijetno intimnost.
Te smernice naj bodo dobra osnova pri izbiri pravilnega odtenka barve. Zavedajte se, da je izbira barve zelo osebna stvar. Vi ste tisti, ki boste živeli s svojo novo barvo, torej izberite odtenek ki ustreza vam, vašim najbližjim in vašemu načinu življenja.
Pozdrav, Alma
Za lažjo odločitev, pa si oglejte še spodnjo galerijo: